ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

رئیس کل سازمان نظام پزشکی نسبت به خطر خالی ماندن ظرفیت دستیاری برخی رشته ها هشدار داد.

دکتر محمد رئیس‌زاده در مراسم روز علوم آزمایشگاهی که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، نسبت به مسائل و چالش های جدی جامعه پزشکی کشور هشدار داد و خطاب به مسئولین یادآور شد: چنانچه فرصت حل چالش ها و مسائل مرتبط با وضعیت جامعه پزشکی کشور را از دست بدهیم، نظام سلامت کشور در بسیاری از حوزه های پزشکی و سلامت دچار بحران خواهد شد و در چنین شرایطی حل این بحران ها به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

وی درادامه آمار ورودی  دستیاری برخی رشته‌های تخصصی مانند اطفال، بیهوشی و طب اورژانس را نگران کننده توصیف کرد وگفت: مفهوم هر کدام از این آمارها این است که این خطر وجود دارد در آینده دچار چالش شویم و باید هر چه سریع تر چاره اندیشی کنیم.

رئیس‌زاده در ادامه صحبت هایش افزایش ظرفیت های پزشکی را ساده ترین و کم اثر ترین روش چاره جویی در حوزه کمیت و کیفیت مسائل جامعه پزشکی عنوان کرد و گفت: همه مسئولین و عزیزان بدانند چاره مشکلات جامعه پزشکی فقط در افزایش ظرفیت‌ها نیست؛ بنابراین به همه مسئولین عزیز کشور و به بزرگان جامعه پزشکی عرض می‌کنم پیش از آنکه این کلان چالشها به بحران لاینحل تبدیل شود چاره ای بیاندیشند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه طرح چنین مباحثی از سوی جامعه پزشکی از منظر حفظ سلامت مردم است، اظهار داشت: مسئولین مسائل و چالش های جامعه پزشکی را واکاوی کنند و مشکلات حوزه های مختلف از جمله دارو، علوم آزمایشگاه، پزشکی، ندانپزشکی، داروسازی و همه رشته های علوم پزشکی را در یابند ما هم در این مسیر مساعدت‌شان می‌کنیم چرا که وظیفه ما بازگویی و هشدار به موقع مسائل و چالش‌ها است.

رئیس‌زاده در ادامه جامعه علوم آزمایشگاهی را چشم‌های بینا و تیزبین جامعه پزشکی در تشخیص انواع بیماری ها دانست و به انجمن های فعال و هیات مدیره های انجمن ها در این حوزه یادآور شد که از رصد تحولات آینده در حوزه علوم آزمایشگاهی غافل نشوند. در واقع از نقش بیگ دیتاها، بیومارکرها، پرسیژن مدیسن، پرسنولایز، مدیسن هوش مصنوعی و نقشه ژنتیک هر فردی که به تشخیص زودرس بیماری ها کمک می کند، غافل نشویم.

وی که در مراسم روز علوم آزمایشگاهی در سالن همایش های رازی سخن می گفت، با بیان اینکه مجموعه این مباحث علوم آزمایشگاهی دنیا را دچار تغییرات جدی و بنیادین خواهد کرد، گفت: اگر ما از رصد این تحولات غافل بمانیم جایگاه خوبی را در آینده علوم آزمایشگاهی نخواهیم داشت. بنابراین استدعا دارم متناسب با نیاز کشور در این حوزه ها آینده نگاری شود و در داشنگاه ها بحث کنند و نسبت به بحث و پیگیری این تغییر و تحولات در کنگره ها و کنفرانس ها مبادرت لازم به عمل آورید.

 رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به جایگاه حکیم اسماعیل جرجانی به عنوان یکی از مفاخر بزرگ کشور در بخشی از صحبت هایش در این مراسم حفظ و زنده نگه داشتن یاد مفاخر کشور را بسیار ارزشمند خواند و گفت: جامعه علوم آزمایشگاهی از اینکه خودشان را منتسب به طبیب همه اعصار و قرون می دانند باید بدان افتخار کنند و ادامه دهنده مسیر این مشاهیر بزرگ باشند. بنابراین اعضای علوم آزمایشگاهی به میمنت این نامگذاری و شکرانه این رخداد بزرگ زندگی نامه این حکیم بزرگ ایرانی را که از افتخارات ما است، مطالعه کنند.

 وی گفت: حکیم جرجانی اولین پزشک در دوران اسلام است که کتاب عظیم و مرجع "ذخیرهٔ خوارزمشاهی" را به عنوان جامع‌ترین متن پزشکی به زبان فارسی کتابت کرد. ایشان حق بزرگی به گردن ما ایرانیان و فارسی زبانان در سراسر دنیا دارد، این کتاب بعد از "الحاوی" و "قانون ابن سینا" جامع‌ترین کتاب دوره خودش بوده است.

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید