ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در رتبه بندی سال ۲۰۲۴ سایمگو، دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول را در بین همه دانشگاه‌های کشور به دست آورد .

که این رتبه در جهان ۴۵۲ و در خاورمیانه با یک پله صعود درخشان در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، در نشست خبری تبیین دستاوردها، پیشرفت‌ها و سیر صعودی رتبه علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در رتبه‌بندی سال 2024 سایمگو، دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول را در بین همه دانشگاه‌های کشور به دست آورد که این رتبه در جهان 452 و در خاورمیانه با یک پله صعود درخشان در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

 این نشست خبری با حضور دکتر حسین قناعتی؛ رئیس دانشگاه، دکتر علی اکبری ساری؛ معاون پژوهشی، دکتر محمدحسین آیتی؛ معاون بین الملل، دکتر ماشاءاله ترابی؛ مدیر روابط عمومی و دکتر محمدحسین نکوفر؛ مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه دوشنبه 20 فروردین 1403 در سالن مدافعان سلامت برگزار شد.

در این نشست دکتر قناعتی؛ دانشگاه علوم پزشکی تهران را نماد آموزش عالی کشور دانست و افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران دستاوردهای بزرگی داشته و طی 20سال اخیر در ارزیابی‌های وزارت بهداشت، رتبه اول پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را کسب کرده است.

وی با اشاره به کسب رتبه نخست دانشگاه در حوزه فناوری و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه فناوری و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی، طی 4 سال اخیر با فاصله بسیار زیاد نسبت به سایر دانشگاه‌ها، رتبه اول را کسب کرده است.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه این موفقیت‌ها درحالی حاصل شده که دانشگاه علوم پزشکی تهران فقط حدود 9 درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور را دارد گفت: باوجود این تعداد عضو هیئت علمی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، نزدیک 30 درصد مقالات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را تولید می‌کند و 35 درصد استنادات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران است. این یعنی اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران حداقل 5 برابر بیشتر از میانگین کشور مقاله می‌نویسند.

قناعتی با اشاره به رتبه دانشگاه در سال 2024 سایمگو گفت: در تازه ترین گزارش سایمگو دانشگاه علوم پزشکی تهران، در بین کل دانشگاه‌های کشور، رتبه اول و در سطح خاورمیانه رتبه 5 را کسب کرده است. این دانشگاه، در حوزه پزشکی رتبه 1، داروسازی رتبه 5 ، دندانپزشکی رتبه 2 و در حوزه‌های بیوشیمی، روانپزشکی و روانشناسی رتبه 6 را به دست آورده است.

رئیس دانشگاه در پاسخ به پرسشی که اخیرا خبری مبنی بر افت 200 واحدی از رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده است گفت: این خبر درست و مربوط به افت رتبه دانشگاه در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC)است. معیار رتبه‌بندی پایگاه ای اس سی که از آن به عنوان پایگاه استنادی جهان اسلام یاد می‌شود بر اساس «مجلات داخلی» است. درحالی که اغلب مقالات ما در نمایه‌های بین‌المللی چاپ می‌شود و این بدین معناست که کیفیت مقالات اساتید دانشگاه بالا و در حد بین المللی است. در نتیجه تعداد مقالات منتشر شده در آی اس سی کاهش پیدا کرده است.

قناعتی کاهش این رتبه را نشان از افزایش کیفیت پژوهشی دانشگاه دانست و ادامه داد: این رتبه در واقع نشان دهنده رشد کیفی پژوهشی در دانشگاه است و استقبال مجلات بین المللی از مقالات دانشگاه بیشتر شده است.

قناعتی با اشاره به پیشرفت‌های فناوری و افزایش وسعت پارک علم و فناوری شهید سلیمانی افزود: به شهر علم شهید سلیمانی از طریق وقف 8 هکتار دیگر اضافه کردیم و امیدواریم این مرکز به زودی به بزرگترین پارک فناوری نظام سلامت کشور تبدیل شود.

وی، شعبه بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سبطین را از موفقیت‌های دانشگاه دانست و گفت: در زمینه بین المللی در کشور عراق شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران را با نام دانشگاه سبطین راه اندازی کردیم. این دانشگاه یک ریال برای ایران هزینه ندارد، ایران مدیریت علمی آن را بر عهده دارد و مدرک دانشگاه علوم پزشکی تهران به فارغ التحصیلان اعطا می‌شود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه سبطین از طریق کنکور عراق وارد این دانشگاه می‌شوند.

قناعتی با اشاره به چالش‌های انتشار مقاله در مجلات بین المللی، این چالش‌ها را از عوامل بازدارنده سرعت رشد پژوهشی دانشگاه بیان کرد و گفت: تحریم علمی سبب شده، برای چاپ مقاله در مجلات بین المللی نسبت به 4 سال گذشته، با محققان سخت‌گیرانه‌تر برخورد شود. در غیر این صورت ما می‌توانستیم با سرعت بالاتری در امر چاپ مقالات رشد داشته باشیم.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه لابی‌هایی در دنیا مانع چاپ و رشد مقالات شده است، گفت: اگر اجازه می‌دادند واقعیت علمی ما به دنیا عرضه شود، حداقل رتبه علمی ما در شانگهای به 200 می‌رسید ولی اکنون توانسته ایم رتبه پیشین خود را در شانگهای حفظ کنیم.

قناعتی گفت: در سال 2023 تعداد 6720 مقاله در پایگاه اسکوپوس داشتیم. 65 عضو هیئت علمیدانشگاه ما در بین پژوهشگران یک درصد هستند و 23 درصد پژوهشگران یک درصد پراستناد علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. این درصد سه برابر دانشگاه‌های دیگر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره شرایط دستیاران پزشکی و مسائل و مشکلات رزیدنت‌ها، گفت: براساس مصوبه هیئت دولت محترم 45 درصد به دریافتی دستیاران اضافه شد. سال 90 دریافتی K جراحی، 30 هزار تومان بود و امسال با این افزایش به 100 هزار تومان می‌رسد. این در حالی است که از سال 90 به بعد و طی این 10 سال فقط 5 هزار تومان به K جراحی اضافه شده بود.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در مشکلات زندگی برخی رزیدنت‌ها مطرح میشود گفت: یکی از مسائل اثر گذار این است که انتظاراتی در ذهن جوانان ایجاد می‌کنیم، مدینه فاضله ای را متصور می‌شویم و جوان تصور می‌کند، اگر پزشک شود همه چیز برایش فراهم است. به نحوی که گاهی به جای اینکه بر اساس استعداد و علاقه خود رشته انتخاب کند، به دنبال تحصیل در در رشته پزشکی می‌رود که مناسب او نیست.

قناعتی افزود: دلیل دوم این است که تا کنون جو اجتماعی موجود در پزشکی در دنیا و ایران به نحوی بوده است که خود را بدهکار و پزشکان خود را مدیون جامعه می‌دانستند. اگر این روحیه بدهکاری نبود چطور می‌توانستیم جنگ را بچرخانیم؟، اما برخورد اجتماعی با موضوع پزشکی در کشور دچار تحریف شده و توقعات بالا رفته است. از سوی دیگر رانت‌ها، فسادها و تبعیض‌ها باعث می‌شود روحیه تمام افراد و حتی دستیاران خراب شود. همه این عوامل موثر است.

قناعتی درباره ماجرای بازنشستگی اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دانشگاه بالغ بر 2 هزار هیئت علمی دارد و طبق قانون هیات امنا می‌تواند اساتیدی که به سابقه بازنشستگی رسیده اند را در دانشگاه حفظ کند، از این جهت اسامی حدود 8 استادی که موعد بازنشستگی آنها رسیده بود اما به ماندن در دانشگاه تمایل داشتند را برای کسب مجوز به هیات امنا بردیم. 7 استاد مجوز گرفتند و یک استاد نگرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه روند بازنشستگی اساتید دانشگاه روال طبیعی مانند سال‌های قبل داشته و تغییر نکرده است، افزود: هر سال 30 تا 40 نفر بازنشسته می‌شدند و امسال نیز همین تعداد بازنشسته شدند. ما هیچ بازنشستگی اجباری نداشتیم. برخی همانند دکتر هومن علیزاده در آمریکا استاد شده و سه ساله به دانشگاه ما نیامده بودند. طبق قانون وقتی استادی سه ماه غیبت داشته باشد باید به هیات تخلفات معرفی شود. ایجاد انضباط در دانشگاه برای من مهم بود. افرادی بودند که اسمشان به عنوان استاد دانشگاه بود اما به واقع در دانشگاه نبودند.

وی ادامه داد: برخورد با تخلفات پزشکی برایمان مهم است، البته خوشبختانه عموم همکاران در سطح دانشگاه مقید به حفظ ارزش ها بودند و اگر یک تا دو نفر تخلفی کرده اند با آنها برخورد جدی شده است.

قناعتی با بیان اینکه حتی یک نفر هم به دلیل بحران سیاسی سال گذشته از دانشگاه ما اخراج نشد، در خصوص بازنشستگی دکتر ملک زاده که پیش‌تر در مصاحبه‌ای از این امر اظهار ناراحتی کرده بود، گفت: وزیر محترم بهداشت با بازنشستگی ایشان مخالفت کردند.

قناعتی با اشاره به اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران بالغ بر1500 دانشجو از 51 کشور داریم و 7 برابر ظرفیت خود در این زمینه هم متقاضی داریم، گفت: مرکز فناوری دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران 53 درصد داروهای سرطان کشور را تولید می‌کند که این ظرفیت تقریبا دو برابر خواهد شد. از طرف دیگر ما مرکز مشاوره دانشگاه را فعال کردیم؛ به طوریکه یک استاد 7 تا 8 دانشجو را تا آخر دوره زیر نظر می‌گیرد. از نهاد رهبری و امور فرهنگی خواهش کردیم این امر را رصد کنند و اخیرا هم انجمن اولیا و اساتید راه اندازی شده است.

قناعتی در پایان سخنان خود خبر خوش داد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه‌بندی رشته‌های موضوعی شانگهای در حوزه مهندسی زیست پزشکی موفق به کسب رتبه 51 تا 75 شده است و در حوزه علوم و فناوری های تغذیه در تراز 101 تا 150 و در حوزه علوم پرستاری رتبه 151 تا 200 جهان قرار گرفته است.

سهم مقالات با مشارکت بین‌المللی از کل مقالات دانشگاه علوم پزشکی تهران به عدد 36.3 رسیده است که افتخاری برای کشور عزیزمان ایران است.

همچنین در رتبه‌بندی نظام استنادی QS افتخار بزرگی در حوزه علمی آناتومی و فیزیولوژی با رتبه 51 تا 100 سال 2023 و رتبه 209 حوزه موضوعی علوم طبیعی و پزشکی در جهان نصیب دانشگاه علوم پزشکی تهران شده است.

 

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید