ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

ظرفیت های خالی مانده در سال ۱۴۰۲ در دانشگاه‌ها و آموزشکده‌های کشور به بیش از ۴۵۶ هزار نفر رسید اما با وجود تمدیدهای مختلف در نهایت ۱۱۵ هزار نفر در این ظرفیت‌های خالی ثبت نام کردند.

پس از برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و زمان اعلام نتایج نهایی مشخص شد، تعداد ۴۸۲ هزار و ۵۹۹ داوطلب در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و چهار رشته دانشگاه آزاد اسلامی قبول شده‌اند که از این تعداد ۱۸۹ هزار و ۸۴۰ داوطلب در رشته‌های تحصیلی با آزمون و ۲۹۲ هزار و ۷۵۹ داوطلب در پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته شده‌اند.

میزان ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ که پیش از این اعلام شده بود نیز نشان می‌دهد ظرفیت پذیرش در رشته‌های با آزمون ۱۷۷ هزار و ۱۹۲ نفر و ظرفیت پذیرش در رشته‌های بدون آزمون و صرفاً با سوابق تحصیلی ۳۳۵ هزار و ۷۴۵ نفر بود.

بر اساس آمار کنکور سراسری ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۶۰ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته بودند که در نهایت بیش از ۶۰۰ هزار نفر رشته‌های با آزمون را انتخاب کردند و تعداد ۶۷ هزار نفر که در کنکور سراسری شرکت نکرده بودند، رشته‌های بدون آزمون سال ۱۴۰۲ را انتخاب کردند.
پس از آغاز زمان ثبت نام و انتخاب رشته در مدل «بر اساس سوابق تحصیلی سراسری (بهمن ماه) سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی» و پس از تمدید مهلت ثبت نام در این مدل، در نهایت بیش از ۹۰ هزار نفر نسبت به انتخاب این رشته‌ها اقدام کرده‌اند که این میزان ۳۰ درصد ظرفیت را نشان می‌دهد.

میزان ظرفیت پذیرش «بر اساس سوابق تحصیلی سراسری (بهمن ماه) سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی» ۲۰۶ هزار و ۱۹۲ نفر است که در این میان گروه علوم انسانی دارای بیشترین میزان ظرفیت بود و در میان دوره‌های آموزشی نیز پیام نور بیشترین ظرفیت پذیرش را به خود اختصاص داده است.

جدول ظرفیت «بر اساس سوابق تحصیلی سراسری» به تفکیک گروه آموزشی
گروه آموزشی میزان ظرفیت
علوم انسانی ۱۲۶ هزار و ۸۸۴ نفر
علوم ریاضی و فنی ۴۷ هزار و ۱۸۱ نفر
علوم تجربی ۱۶ هزار و ۹۸۸ نفر
زبان‌های خارجی ۸ هزار و ۶۹۱ نفر
هنر ۶ هزار و ۴۴۸ نفر

جدول ظرفیت «بر اساس سوابق تحصیلی سراسری» به تفکیک دوره آموزشی
دوره آموزشی     میزان ظرفیت
پیام نور         ۱۱۲ هزار و ۳۲۹ نفر
غیر انتفاعی      ۸۴ هزار و ۱۳۴ نفر
روزانه             ۶ هزار و ۲۱۱ نفر
نوبت دوم           ۱ هزار و ۸۱۵ نفر
مجازی غیرانتفاعی ۱ هزار و ۱۸۲ نفر
مجازی                      ۳۳۹ نفر
پردیس خودگردان            ۱۸۲ نفر
کم اقبالی پذیرش بدون آزمون کاردانی به کارشناسی
بررسی‌های مهر نشان می‌دهد که میزان ظرفیت پذیرش در رشته‌های تحصیلی در مقطع کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۱۲۷ هزار و ۸۹۹ نفر بوده است که از این میان تنها ۱۸ هزار نفر در این دوره‌ها ثبت نام کرده‌اند. این میزان حدود ۱۲ درصد ظرفیت پذیرش را تشکیل می‌دهد.
جدول ظرفیت «کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۱۴۰۲» به تفکیک دوره آموزشی
دوره آموزشی    میزان ظرفیت
غیر انتفاعی   ۱۰۹ هزار و ۴۳ نفر
روزانه         ۱۲ هزار و ۸۶ نفر
نوبت دوم        ۶ هزار و ۹۸ نفر
مجازی غیرانتفاعی        ۶۲۶ نفر
مجازی دولتی               ۳۵ نفر
شهریه پرداز               ۱۱ نفر
بی علاقگی داوطلبان به رشته‌های جالب کاردانی فنی حرفه‌ای
شته‌محل‌های جالب توجهی که از طراحی پوشاک، آبیاری و استخراج معدن تا انیمیشن و تربیت کودک و تولید و بهرهبرداری از گیاهان دارویی و معطر را در بر می‌گیرد. اما با این وجود بازهم کسی علاقند به ادامه تحصیل در این رشته‌ها نیست و تنها ۵ درصد از ظرفیت این رشته محل‌ها پر شده است.
ظرفیت پذیرش در رشته‌های بدون آزمون کاردانی فنی حرفه‌ای بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو به میزان ۱۲۱ هزار و ۹۶۹ نفر بود که از این تعداد تنها ۷ هزار نفر در مقطع کاردانی ویژه دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی ثبت نام کردند.

بیشترین میزان ظرفیت در این مقطع به دوره‌های غیرانتفاعی با بیش از ۹۵ هزار نفر ظرفیت اختصاص داشته است.درباره ظرفیت‌های خالی مانده در سه مدل پذیرش سراسری، کاردانی به کارشناسی و کاردانی فنی حرفه‌ای نشان می‌دهد که با وجود ظرفیت‌های ۱۰۰ نفره برای رشته محل‌های متنوع دانشگاهی و حتی آموزشکده‌های فنی حرفه‌ای نیز علاقمندی برای ادامه تحصیل در این دسته از رشته محل‌ها هر روز کاهش می‌یابد و همچنان کنکور و رشته‌های پرمتقاضی گروه‌های آموزشی مورد اقبال هستند.

این به معنی است که ظرفیت محدود رشته‌های پرمتقاضی نیز نتوانسته است بخش بدون آزمون را رونق بخشد. ضمن اینکه دانشگاه‌های بزرگ و اصلی کشور نیز در پذیرش بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی سهم چندانی ندارند و بازهم صندلی‌های اصلی به رشته‌های پرمتقاضی و از طریق آزمون اختصاص دارد.

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید