ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

درباره رشته کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی یا زیست فناوری به کاربرد ارگانیسمها در صنایع تولیدی گفته میشود و کارایی بالای بیوشیمی، میکروب‌شناسی و فناوری‌های تولیدی را در سیستمهای زیستی نشان میدهد.

بیوتکنولوژی حاوی مجموعه ای از علوم و فناوریهای کاربردی میباشد که با استفاده از آن دانشجویان از پتانسیل میکرورارگانیسمها برای اهداف مختلف پزشکی، غذایی، دارویی، صنعتی و ... استفاده مینمایند.

بیوتکنولوژی در چهار حوزه اصلی کاربرد دارد که شامل پزشکی، تولید محصولات و کشاورزی، کاربردهای غیر غذایی محصولات (صنعتی) (مثلا پلاستیکهای زیست تخریب پذیرو بیو سوختها) و کاربردهای محیطی هستند.

گرایشهای بیوتکنولوژی شامل بیوتکنولوژی میکروبی، پزشکی، مولکولی و کشاورزی میباشد.

برای مثال ، یکی از کاربردهای بیوتکنولوژی، استفاده مستقیم از ارگانیسمها برای ساخت محصولات ارگانیک میباشد. سایر کاربردها شامل اصلاح نباتات  و دام، تهیه نان، ماست و پنیر،تولید آنتی بیوتیک‌ها ،انسولین انسانی و داروی اینترفرون میباشد و امروزه با پیدایش فناوری DNA نوترکیب، دستکاری ژن‌ها و انتقال ژن از یک موجود زنده به دیگری یا به عبارت دیگر مهندسی ژنتیک، بیوتکنولوژی با روند فزاینده ای در حال رشد میباشد.

از بیوتکنولوژی برای بازیافت، تصفیه مواد زائد و پاکسازی مکانهای آلوده از نظر صنعتی (bioremediation) و همچنین ساخت سلاحهای بیولوژیک استفاده میشود.

فارغ التحصیلان این رشته ،در زمینه های بیوتکنولوژی میکروبی مهارت داشته و میتوانند در موسسات آموزشی، پژوهشی و تولیدی مشغول به کار شوند.

 فراورده های بیوتکنولوژی در ایران

اینترفرون بتا و گاما- آنزیمهای مولکولی - کیت‌های تشخیصی بیماریها- کیت‌های الایزا - واکسن‌های نسل جدید -

 

 

مطالب مرتبط:
لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید