ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

شپش سر يكي از شايع‌ترين آلودگي‌هاي انگلي در جهان است. این آلودگی در بسیاري کشورها از جمله ایران شایع می‌باشد. آلودگی شپش سر باعث مشکلات جدي بهداشتی در بسیاري از جوامع به ویژه در کودکان مدارس می‌گردد. مطالعه‌ی حاضر متعاقب یک همه‌گیری شپش سر در دانش‌آموزان شهرستان بهار با هدف تعیین عوامل مؤثر بر این همه‌گیری شپش سر در بهار سال 1390 انجام گرفت.
 
روش اجرا: در اين مطالعه‌ی مقطعی اطلاعات زمينه‌اي و اپيدميولوژيک کليه‌ی بيماراني که در زمان همه‌گیری شپش سر در شهرستان بهار در استان همدان (آبان‌ماه تا پايان دی‌ماه 1390) با تشخيص آلودگي شپش سر تحت پيگيري و درمان قرار گرفته بودند، توصیف و تحليل شد.
 
از مجموع 17722 دانش‌آموز شهرستان، تعداد 1217 نفر (7/6%) به شپش سر مبتلا شده بودند. جنسیت 1/98% از دانش‌آموزان آلوده دختر بود. محل سکونت 3/59% شهر و 7/40% روستا بود. 6/57% دانش‌آموزان آلوده در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کردند. از نظر آماري تفاوت معني‌داري بين آلودگي به شپش سر و متغيرهاي جنس، محل سکونت و مقطع تحصیلی وجود داشت (05/0P<).
 
برای اولین بار بود که آلودگی به شپش سر در شهرستان بهار به‌صورت همه‌گیری در بین دانش‌آموزان روی داد. از آنجا که احتمالاً عدم رعایت بهداشت فردی و عمومی توسط کارگران فصلی و مهاجر چادرنشین باعث شیوع بیماری در این منطقه شده بود، فراهم‌کردن تسهیلات رفاهی و بهداشت برای کارگران و ارتقاء آگاهی آن‌ها، مردم و دانش‌آموزان در خصوص راه‌های پیشگیری از ابتلا به شپش سر و درمان به‌موقع موارد آلوده ضروری است.

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید