ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

حجم آموزش دانشجوی مامایی در مقطع کارشناسی در ایران نسبت به سایر کشورها، ۳۰ درصد بیشتر است و بعد از گروه پرستاری یکی از پرجمعیت‌ترین جامعه فارغ‌التحصیلان را در کشور دارند.

علیرضا زالی، در مراسم روز جهانی ماما در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: برخی از مناسبت‌های حوزه سلامت، در سطح ملی مورد توجه هستند و برخی به جامعه جهانی تعلق دارند. پیشینه روز ماما در تقویم جهانی یکی از قدیمی‌ترین رویدادها است. در سال ۱۸۹۰ برای اولین بار لزوم تعیین این تاریخ مطرح و در نهایت در سال ۱۹۹۲ به طور رسمی در تقویم جهانی ثبت شد.

مهر نوشت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به سابقه صد ساله آموزش نوین مامایی در عرصه آکادمیک کشور، ادامه داد: همکاران این رشته در کنار پزشکان و دندانپزشکان، نزدیک به یک سده است که دفتر کار مستقل دارند.

زالی، روز جهانی ماما را به رغم اهمیت گرامیداشت این جایگاه، فرصتی مناسب برای بیان چالش‌ها و آسیب‌های حرفه‌ای آنها دانست و افزود: انجمن صنفی مامایی مسائل این رشته را پیگیری می‌کند، اما در کنار آنها تریبون دانشگاه نیز برای طرح این موضوع مناسب است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیش از ۹۰ هزار ماما در کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند و بعد از گروه پرستاری یکی از پرجمعیت‌ترین جامعه فارغ‌التحصیلان را دارند، میزان بیکاری در خدمات سلامت را بین گروه مامایی بالا عنوان کرد.

وی ادامه داد: حجم آموزش دانشجوی مامایی در مقطع کارشناسی در ایران نسبت به سایر کشورها، ۳۰ درصد بیشتر است، به این معنا که فارغ‌التحصیل مامایی ایران نسبت به سایر کشورها باسوادتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت ارتقای جایگاه تشکیلاتی، هویتی و حرفه‌ای ماماها در نظام سلامت کشور تاکید کرد.

زالی همچنین کندی رشد تعرفه‌های این رشته را یکی دیگر از مسائل ماماها عنوان کرد و بر استقلال در نسخه‌نویسی ماماها تاکید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصویب قانون جوانی جمعیت به عنوان قانون بالادستی را روزنه امیدی برای حل مشکلات جامعه مامایی دانست و گفت: مفاد ۴۶، ۴۹ و ۵۰ این قانون بخشی از مطالبات گروه مامایی را حل می‌کند و بزنگاهی برای حل مسائل حرفه‌ای و تعالی رشته مامایی خواهد بود.

زالی، مراقبت‌های حین زایمان را بخشی از وظایف گسترده ماماها اعلام کرد و گفت: ماماها در قالب طرح جوانی جمعیت می‌توانند در حوزه‌هایی همچون مشاوره در دوران بلوغ دختران جوان، ترویج ازدواج موفق و ترویج فرزندآوری، آموزش به زنان بعد از دوران پساقاعدگی، غربالگری سرطان رحم و سرطان پستان و سایر سرطان‌های شایع زنان ورود کنند؛ البته این خدمات باید تعرفه‌گذاری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اهمیت ترویج زایمان طبیعی توسط ماماها گفت: گروه‌های پیش‌رو و پیشاهنگ اجتماعی و سیاسی در دنیا مروجین زایمان طبیعی هستند. مسئله‌ای که در این حوزه در کشور وجود دارد، عادی‌انگاری تحمل درد در زایمان طبیعی است.

وی با اشاره به روش‌های متعددی که برای زایمان طبیعی بدون درد وجود دارد، گفت: ما هم در کشور می‌توانیم این روش‌ها را معرفی کنیم و در مجموع زایمان طبیعی باید به عنوان زایمانی بدون درد و بدون عارضه به مادران باردار توصیه شود.

زالی از انجام ۵۴ هزار مورد زایمان در سال ۱۴۰۲ در مراکز بهداشتی و درمانی تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و گفت: از این تعداد ۹ هزار مورد در مجموعه بهداشتی دانشگاه انجام شده است. همچنین ۱۹ هزار خدمت به مادران باردار و ۲۳ هزار خدمت به مادران پس از زایمان در مراکز تابعه دانشگاه ارائه شده است.

به گفته وی، با تلاش ماماها در سال گذشته برای اولین بار ۲.۷ درصد سزارین نخست‌زا کاهش پیدا کرده و در مقابل ۳.۲ درصد زایمان طبیعی رشد داشته است.

زالی تصریح کرد: با کمک حوزه بهداشت، درمان و آموزش مامایی دانشگاه، در سال گذشته برای اولین بار ۶.۹ درصد زایمان‌های طبیعی را به صورت زایمان کم درد، چهار درصد به صورت زایمان بدون درد و ۱۲ درصد با روش‌های دیگر مثل ماساژتراپی و تحریک الکتریکی به ثبت رساندیم.

به گفته وی، در سال گذشته بالغ بر ۱۸ هزار آموزش بهداشت به بانوان و زوج‌ها پیش از بارداری و ۱۰ هزار آموزش فرزندآوری ارائه شد.

زالی در پایان پیشنهاد ارائه بسته راه‌حلی از سوی کنسرسیوم سه جانبه مشترک با حضور نمایندگانی از حوزه بهداشت، درمان و آموزش مامایی را ارائه داد و گفت: در هیئت رئیسه دانشگاه آمادگی کامل برای پیگیری این موضوع در کنار درخواست تبدیل وضعیت ماماها در بخش بهداشت و درمان که سال گذشته به وزیر بهداشت ارائه شد، وجود دارد.

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید